Синельниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

   






Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Профорієнтація - зроби свідомий вибір.

ТОК-ШОУ " ТВОЯ МАЙБУТНЯ ПРОФЕСІЯ- ТВІЙ ВИБІР"

ВИХОВНИЙ ЗАХІД ДЛЯ 9-11 класів 

 

                            

 

                            

 

 

                              
 

 

ТОК-ШОУ «ТВОЯ МАЙБУТНЯ ПРОФЕСІЯ -ТВІЙ ВИБІР»

(ВИХОВНИЙ ЗАХІД ДЛЯ УЧНІВ 9 -11 КЛАСІВ)

 

 

Мета: - ознайомити старшокласників із переліком професій взагалі та

             з тими, що мають сталий попит на ринку праці;

-         розкрити суть правильного вибору професії, показавши            психологічний та теоретично-практичний його аспекти;

-         зорієнтувати учнів на свідомий вибір майбутньої професії;

-         розвивати та зміцнювати співпрацю батьків та школи у вихованні підростаючого покоління;

-         виховувати у дітей любов до праці, повагу до людей будь-якої професії .

Оформлення. На сцені розташовані чотири міні-диванчики, на яких сидять гості та «журналісти». На стендах-плакати -інформація про професії, вимоги до них.

 

План виховного заходу

1.     Вступне слово вчителя-ведучого ток-шоу

2.     Виступ-жарт «Діалог про вибір професії»

3.     Знайомство з гостями, присутніми

4.     Повідомлення ведучого результатів попередньо проведеного анкетування

5.     Інтерв’ю з гостями

6.     Бліц-опитування, батьків котрі знаходяться серед глядачів

7.     Виступ-жарт «Прикольні бабці»

8.     Заключне слово ведучого

9.     Поради «журналістів»

 

Хід заходу

Ведучий.

Добрий день, шановні батьки, учні, вчителі, гості! Ми раді вітати вас на нашому ток-шоу «Твоя майбутня професія-твій вибір!». Вибрати  саме цю тему мене примусили роздуми над випадково почутим діалогом між двома одинадцятикласниками-майбутніми випусниками. До вашої уваги цей ділог:

Перший.

Як мені все набридло, і язик ваш не болить?

І кому яке з вас діло, як я буду далі жить?

Скоро атестат мені вже вручать, і освіта в мене -є,

Досить, вже мене навчили, знаю я тепер своє.

Розум щоб не розтрусити ,сяду нишком на печі.

Буду спати, буду пити, буду їсти калачі.

А як сили наберуся, відпочину від цих учителів,

Може, навіть оженюся, бо ще зараз не дозрів.

І візьму собі дружину, щоб варила борщ, супи.

Не дурний я гнути спину, бо я … тей… не для сапи.

В мене все ж таки освіта, хоч середня, але є.

Хочу ще побачить світа, а у батька гроші є.

“ Географію, природу треба знати”,- хтось верзе.

     Мене батько й  на машині до базару довезе.

     Ну, а там з усього світу – і для тіла, й для душі,

     Нащо вам, дурним, освіта?

     Нащо голову сушить?

     Другий.

     Я теж зовсім не журюся і нічого не боюся…

     От від`їмся, відісплюся, і, напевно, оженюся.

     Як то добре, що вже школу накінець закінчу у срок.

     Батьки вже мене ніколи не вестимуть на урок.

     І не будуть мене бити, що не хочу я читать,

     Буду я спокійно жити, до обіду буду спать.

Ну, а ви собі дерзайте, і працюйте, і творіть .

Жили, нерви надривайте, і летіть собі, летіть…

   Перший.

 “Відтягнутися“- не штука,

Але тут такая мука:

В голові засіла “фішка”-

Як водночас “кайф” зловити

І нічого не робити?

Скоро йти вже межи люди,

Там - що треба роздобуду,

Там - що треба розшукаю.

Бо я виходу не маю,

Хочу “хакером” я стати ,

Людям буду “помагати ”.

Другий.

А ще класно- в шоу – бізнес,

Щоб відкрився новий Вітас,

А, можливо, з Децлом заспіваєм весело.

Може, б я знімав кіно-

В нас це кожному дано.

І тоді б сіяли на екрані

Не тільки “Бідні Насті”, а і Вані.

Перший.

Книжку можу ще писати,

І не гірш філолога

Про Шевченка розказати:

Що, мовляв, такий – сякий,

А я кращий - не такий.

Другий.

А податковий інспектор?

Чим погане ремесло?

Як подамся я туди –

Загуде усе село.

“Відтягнувся” б у “бригадирах”.

Я, як Бєлий Саша,

Та не дружить щось з “ментами”

Вся бригада наша.

Перший.

А якщо серйозно, …то

Професій безліч є цікавих,

Але свою обрати як?

Щоб добре діло й добра слава?

І я собі міркую так:

Потрібно лікувать хвороби,

Водить у космос кораблі,

Та я із роду хліборобів,

І родовід мій – від землі!

Другий.    

Знайти своє , щоб серце стисло,

Щоб зрозумів – отут я весь.

Ми “відриватися” не звикли,

Далекий нам такий “прогрес”.

Всім – жити чесно,

З правдою усюди не розминатись, а дружить,

А ремесло, як кажуть люди,

Нам за плечами не носить.

Ведучий. Так, мине зовсім небагато часу, і постане гостре та зовсім непросте питання вибору майбутньої професії. А як зробити правильний вибір? Як зорієнтуватися серед розмаїття професій та обрати ту єдину, яка принесе тобі самому задоволення та користь суспільству, державі? Щоб спробувати знайти відповідь на ці та інші питання, які хвилюють учнів та їх батьків, ми й зібралися в цьому залі.

Дозвольте познайомити вас, шановні друзі, з нашими гостями:                       

1) Психолог нашої гімназії.

2) Колишня випускниця нашої гімназії.

3) Журналіст, редактор нашої  газети.

  

Вибір професії - надзвичайно важливий і відповідальний крок у житті кожної людини: відповідальний не лише перед самим собою, а й перед іншими людьми. Всім нам доводилося не раз зустрічатися з неуважним лікарем, чиновником, грубим продавцем, некомпетентним бухгалтером чи секретарем. Ми обурювалися, ображалися, критикували. А спробуймо поставити питання «чому?» і дати на нього відповідь. Якщо від природи замкнута людина, що неправильно обрала свою професію, змушена цілий день спілкуватися, проявляти увагу та турботу до клієнтів або, навпаки, рухлива людина годинами виконує марудну «паперову роботу», то вже з ранку вони відчувають втому й роздратування, а до вечора обридла робота настільки вимотує, що в душі не залишиться нічого, окрім ниючої знемоги…

Я дуже не хочу, щоб така неприємність сталась із моїми учнями, тому прошу всіх присутніх прийняти активну участь у нашому ток-шоу і внести свою посильну допомогу дітям у виборі майбутньої професії. Перед зустріччю з вами у класі було проведено анкетування за методикою Е.Климова. Суть її полягає у тому, що залежно від особливостей основного предмета праці, усі професії поділяють на п’ять типів:

1) “Людина - людина”: учитель, лікар, вихователь, журналіст, бібліотекар, юрист, екскурсовод тощо.

Основні вимоги: потреба і вміння спілкуватись, уміння розбиратися в людських взаєминах, гарна пам’ять, терпіння, сталий настрій у процесі роботи з людьми.

2) “Людина - художній образ”: художник, модельєр, фотограф, дизайнер, скульптор, композитор, актор тощо.

Основні вимоги: наявність здібностей до мистецтва, творча уява, образне мислення, працелюбність.

3) “Людина - знакова система”: програміст, економіст, коректор, кресляр, касир, топограф, перекладач.

Основні вимоги: абстрактне мислення, відтворювальна уява, гарна зосередженість, стійка уява, посидючість.

4) “Людина - природа ”: мікробіолог, ботанік, лісник, агроном, ветеринар, рибознавець, гідромеліоратор, тощо.

Основні вимоги: наявність ініціативи, самостійність у вирішенні конкретних задач, творча уява.

5) “Людина - техніка”: водій, інженер, слюсар, швачка, токар, монтажник, будівельник, сталевар, механік, тощо.

Основні вимоги: висока виконавська дисципліна, акуратність, практичне мислення, технічна уява, творчий потенціал.

Учні 10 класу за цією класифікацією можуть обирати собі майбутню професію.

Та це, звичайно,  зовсім не означає  остаточного рішення. Обираючи професію, слід пам’ятати, що здійснити відповідальний крок вибору треба свідомо, враховуючи свої нахили та здібності, особисті та громадські інтереси. Можливо, в цьому декому допоможуть відповіді наших гостей на питання групи «журналістів», тому, шановні, прошу, ваші питання:

-         Які поради, як психолог, Ви можете надати нашим старшокласникам щодо вибору професії?

-         У мене запитання до випускниці нашої школи, а нині студентки V курсу: скажіть ,будь ласка, що допомогло Вам у виборі майбутньої професії? Чи не шкодуєте Ви зараз про свій вибір? Якби Ви мали можливість повернути час назад, то на щоб звернули увагу, які пробіли усунули б у своїх знаннях?

-         Що може бути важливішим від людського життя? І досить часто воно залежить від лікарів. Тому у мене запитання до Вас: хто вплинув на Ваш вибір професії? Рішення стати лікарем виникло у Вас у дитинстві, чи такий вибір Ви прийняли у більш зрілому віці?

-         Я знаю, що один із наших гостей змінив професію учителя історії на не менш захоплюючу професію – журналіста, редактора редактора районної газети. Не шкодуєте про свій вибір? І чи допомагають Вам знання, набуті під час отримання першої професії, у теперішній роботі?

-           Ми знаємо, що Ви – фізик за професією і лірик за станом душі. Як так сталося у Вашому житті? І чи не могли б ви прочитати нам щось із Ваших поезій?

-          Чи існує спеціальна література, що може допомогти старшокласникам у виборі професії?

Ведучий. Дякуємо, шановні гості, за ваші щирі, змістовні відповіді. Думаю, що інформація, якою ви з нами поділилися, буде цікавою й корисною для дітей та їх батьків. До речі, мабуть, пора поцікавитися  і їхніми думками:

-         Як у вашій сім`ї обговорюється питання вибору професії?

-         Чи потрібно в наш час здобувати професію, а чи краще обійтись без цього?

-         Потрібні знання для того, щоб здобути професію, чи тільки гроші? Чим цікавиться ваша дитина, які у неї інтереси? Чи вплинуть вони на її вибір професії?

-         Чи визначився(лася) ваш (а) син (донька) у виборі майбутньої професії?

-         Як ви, батьки, сприяєте вибору майбутньої професії вашою дитиною?

-         Чи схвалюєте, поділяєте ви вибір своєї дитини?     

Ведучий. Дякую, шановні батьки. А тепер зустрічайте ще двох гостей нашого ток-шоу – Макарівну та Кузьмівну. Ці дві мудрі і, як кажуть наші діти, «прикольні» бабці поділяться власним досвідам у виборі професії.

“Прикольні бабці”

(Учні перевдягнені на манер ведучих із телепрограми “Криве дзеркало”

1-а бабця.

Ось і вечір вже настав,

Сонечко сідає,

Ми ж” дівчатка” ого – ого!

Сядем – поболтаєм.

2-а бабця.

Весело ми живемо,

І скучать не вміємо,

То ж частівочки для вас

Зараз проспіваємо.

                              ( виконують частівки ).

1-а бабця.

Путь доріжка наша в’ється

Від села і до села,

Піснею, віршем прославим

Славні трударів діла.

2-а бабця.

Трактористів, комбайнерів,

Бригадирів, ланкових,

Агрономів, інженерів

І всіх чесних рядових.

1-а бабця.

Яка важлива професія агронома! Макарівна, це ж він, можна сказати дає нам хліб, пиріжки, ватрушки! Пам’ятаєш віршик про маму?

( Співає ).

Хто в погоду і негоду

Перевіряє перші сходи,

Ходить в поле за селом:

В мене мама – агроном.

2-а бабця.

Дає – то дає, але ж і взять любить!

( Співає ).

В мене тато агроном,

Розумний, завзятий,

Як не вкраде тонну зерна,

То не буде спати.

1-а бабця.

А до хліба ж і молоко корисне!

2-а бабця.

Самим хлібом і вдавитися можна.

1-а бабця.

А молочко ж без доярочки де візьмеш?

2-а бабця.

Та доярки у нас не дуже рвуться до корів. Був би телевізор на фермі, то може там би і жили.

1-а бабця.

Ой спішить доярка Ніна,

Бо іде уже “ Ундіна ”,

Треба дуже поспішать,

Щоб Альону врятувать.

2-а бабця.

Але, як кажуть, у корови молоко на язиці. І наші славні трактористи дбають про корми.

( на мелодію пісні “Щось у горлі деренчить”)

Трактор в полі деренчить, деренчить,

Тракторист в коморі спить, гучно спить.

Треба поле, вже зорать,

А голівоньку йому не піднять, не піднять.

1-а бабця.

     Та стережіться, трактористи! Наша міліція не дрімає: сама не спить і нам не          

     дає!

Хто стоїть там на дорозі

Й жезлом махає?

То інспектор Прокопенко

Данину збирає.

2-а бабця.

А пам’ятаєш, Кузьмівно, як ми закінчували школу?...

1-а бабця.

Хто? Ти? Та ти ж її не закінчила. Ти ж 7 років за однією партою у першому класі просиділа.

2-а бабця.

Ну довелося… Але ж тепер живу, як у раю:

В школі я погано вчилась

І не вмію рахувать.

Але стала за прилавок-

І не буду бідувать!

1-а бабця.

Та навіщо мені той продавець. Я хочу – в люди!

У Поплавського я вчуся –

Буду режисером,

А як хватить в мене бабок,

То ще й модельєром.

2-а бабця.

А що твориться у нас в телевізорі! Дівиці такі: ноги від ушей, хоч “ведмідь наступив на ухо” – все одно горлають!

На естраді в нас співачки

Все такі хороші,

І я б також заспівала,

Були б в тата гроші.

1-а бабця.

Мрій багато дуже маєм,

Професій – ще більше,

Хто поможе розібратись,

Що для нас миліше?

2-а бабця.

                                           Той хоче стати капітаном,

Той космонавтом хоче буть,

Я теж подумала: ким стану,

Яку мені обрати путь?

1-а бабця.

У житті все знадобиться -

Так говорять всюди.

Тож пізнай азів усяких

Й будуть з тебе люди!

Ведучий. Так, дійсно, якщо говорити серйозно, то вибір професії – це справа не одного дня. Сьогодні ми зробили початок, а вдалий вибір залежить від вас. А щоб було легше його зробити, психологи розробили «Алгоритм професійного самовизначення», де пропонуються поради щодо вибору професії і визначені основні помилки. Такий алгоритм мої помічники-журналісти роздадуть кожному з вас.

Алгоритм професійного самовизначення

Пам`ятка старшокласникам

                                         Знайти своє покликання – джерело щастя.

1. Визначити кілька професій, які подобаються, до яких є потяг, існують принципові можливості успішного їх освоєння й працевлаштування.

2. Шукати якнайбільше інформації про ці професії, знайомити з людьми, які їх представлять.

3. Вислухати думку батьків, учителів, друзів, проаналізувати їх.

4.Скласти список суттєвих можливостей професій ( наприклад, можливість спілкування з багатьма людьми, поїздки за кордон, висока платня тощо ) і проаналізувати його відносно своєї мети, очікувань, мрій.

 5. Визначити фізичні та психологічні якості, необхідні для кожної з професій.

6. Звернутися до психолога з проханням визначити ( дослідити ) інтереси, здібності, темперамент, особливості пам`яті, уяви тощо.

7.Прислухатись до своїх відчуттів, інтуїції.

8. “Приміряти” кожну з професій. Порівняти, зважити всі “ плюси ” і “мінуси ”.

9. Зробити вибір.

10. Упевнено йти до мети.

Професійних вам успіхів і досягнень!

Основні помилки у виборі професії:

1.Поділ на “престижні” й ” непрестижні ”.

2.Ототожнення навчального предмета з професією.

3. Перенесення ставлення до людини за професією.

4. Вибір під чиїмось впливом.

5. Неправильне уявлення про характер праці в певній трудовій діяльності.

6. Вибір під впливом певних обставин.

7. Думки про легке життя.                                                                          

А від себе мені хотілось додати лише одне: ким би не стали наші діти, яку б            професію не обрали, хай виростуть і стануть справжніми людьми, бо життя у нас одне, життя – це…

 

 

 

Життя – це можливість,

Скористайся ним.

Життя – це краса,

Милуйся нею.

Життя – це виклик,

Прийми його.

Життя – це повинність

Твоя насущна,

Виконай її.

Життя – це гра,

Стань гравцем.

Життя – це багатство,

Не розтрать його.

Життя – це кохання,

Насолоджуйся ним сповна.

Життя – це таємниця,

Пізнай її.

Життя – король лиха,

Побори все.

 

Життя – це пісня,

Доспівай її до кінця.

Життя – це боротьба,

Стань борцем.

Життя – це прірва невідомого,

Ступи в неї не боячись.

Життя – це фортуна,

Шукай цю мить.

Життя таке чудове,

Не згуби його,

Це твоє життя,

Борись за нього.

 

Ведучий. Дякую всім за увагу, відверті відповіді, щирі поради. До нових зустрічей!