Загальношкільні проекти
На сучасному етапі розвитку держава приділяє увагу роботі, спрямованій на відродження і перебудову національної системи освіти, як найважливішої ланки у вихованні сві громадян держави. Адже суспільство потребує громадянина освіченого, активного, який уміє жити і працювати в умовах демократизації, уміє встановити контакти з іншими людьми.
Головна мета виховання – «набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, формування в молоді особистісних рис громадян Української держави – розвиненої духовності, фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, правової, трудової, екологічної культури» (Державна національна програма «Освіта»).
За структурою виховну роботу в школі можна поділити на три ланки: виховна робота адміністрації, робота класних керівників, робота вчителів школи.
Перша ланка – діяльність адміністрації, що визначає такі функції:
Організаційні (створення та підтримка життєдіяльності системи виховання, цілісності виховного процесу в школі);
Контролюючі (контроль усіх ланок виховного процесу залежно від посадових обов'язків);
Методичні (проведення методичної роботи в школі з педагогічними працівниками);
Координуючі (взаємодія школи, сім'ї, суспільства).
Друга ланка – робота класних керівників.
Головне завдання – створення умов для розвитку особистості учня. Досягається це організацією та проведенням виховної роботи з класним колективом та діяльністю в соціумі. Сюди входять:
Гурткова робота та робота за інтересами;
Вивчення умов життя учнів, відвідування вдома, визначення кола спілкування учня у школі та поза нею;
Взаємини з батьками;
Проведення виховних бесід, класних годин, екскурсій, походів.
Третя ланка – робота вчителів:
Виховання на уроці;
Заняття в пізнавальних та розвиваючих гуртках;
Виховна робота під час предметних тижнів.
Основним завданням виховної роботи учителя і вихователя початкових класів є закладання навичок перебування дитини у шкільному колективі, призвичаєння її до вимог школи, нового розпорядку дня, нового колективу; формування вмінь розподіляти свій час. Учитель вводить школяра у складний світ сприйняття знань, формує вміння здобувати ці знання і переосмислювати; вчить складній науці спілкування із товаришами, вмінню рахуватися із друзями і колективом; гармонізує стосунки дитини з родиною, вчить будувати взаємини у складній системі: Я - Моя родина – Клас – Школа, Я-Світ.
Складаючи виховний план було на меті надати допомогу класним керівникам у відборі різноманітних форм роботи з учнями та накреслити шляхи, методи під час проведення виховних заходів.
Відповідно до вимог, викладених у положенні про класного керівника, класний керівник визначає виховну проблему, виходячи з якої планує поточну роботу з класом. Виховні заходи повинні сприяти виконанню поставленої мети.
При роботі з дітьми будь-якого віку педагог визначає ряд певних завдань. Для роботи на навчальний вік обрано такі завдання:
Формування особистості – патріота України, який усвідомлює свою належність до сучасної цивілізації, підготовлений до життя і чітко орієнтується в сучасних реаліях;
Виховання особистості демократичного світогляду й культури, яка не порушує прав і свобод людини, з повагою ставиться до традицій, культури народів світу;
Забезпечення умов для самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів;
Створення та розвиток цінностей громадянського суспільства;
Відхід від орієнтації на «середнього» вихованця.
Формування в учнів сві ставлення до свого здоров'я та здоров'я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження та зміцнення їхнього фізичного та психічного здоров'я;
Розвиток творчих здібностей, підтримка обдарованих учнів.
Виконання основних завдань виховання здійснюється за такими пріоритетними напрямками:
Громадянське виховання;
- Правове виховання;
- Моральне виховання;
- Фізичне виховання;
- Художньо-естетична освіта та виховання особистості;
- Екологічне виховання;
- Трудове виховання;
- Статеве виховання і підготовка до сімейного життя;
Шляхи здійснення виховної роботи з учнями залежатимуть від можливості повноти їх реалізації , враховуючи індивідуальні особливості кожного учня зокрема.